Kada završava božićno vrijeme?

Ima već više godina kako se u našem narodu uvukao običaj da se jaslice raspremaju, a bor raskićuje na ili neposredno nakon Bogojavljenja. No, to ne bi trebalo biti tako. Naime, nama je važno slijediti ono što uči Crkva, a to je da božićno vrijeme traje sve do blagdana Krštenja Gospodinova, a koje se slavi u nedjelju nakon Tri kralja. Ove je godine između ta dva blagdana samo jedan dan, tako da božićno vrijeme završava s 8. siječnja. Zato bi bilo lijepo da kao vjernici tek po početku vremena kroz godinu – 9. siječnja, raspremimo jaslice i raskitimo bor.

Štoviše, još do ne tako davnih vremena božićno je vrijeme trajalo sve do 2. veljače – blagdana Svijećnice, pa je sasvim prikladno ako netko i do toga vremena želi imati bor i(li) jaslice na vidljivom mjestu, kako se to i čini u mnogim župama.